Menu

Otváranie studničiek a iné jarné obyčaje

utorok, 25 apríl, 2017 - 09:15
Reportáž z podujatia U nás taká obyčaj
V stredu 19. apríla, aj napriek nepriaznivému počasiu, prišli priaznivci folklorizmu do Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave na ďalší folklórny večer, aby sa dozvedeli niečo nové o jarných zvykoch a obyčajoch v hornom Gemeri. Diváci mali príležitosť vidieť scénicky spracovanú tradíciu čistenia a otvárania studničiek v podaní folklórnej skupiny Bystränky z Rožňavského Bystrého i ďalšie spevácko - tanečné čísla.
 „Nechýbalo ani rozprávanie o jarných obyčajoch i bežných činnostiach v našich dedinách o svoje zážitky sa podelili hostia večera pani Zuzana Tomková, vedúca folklórnej skupiny Bystränky z Rožňavského Bystrého a pán Ladislav Zachar, rezbár z Čiernej Lehoty. Moderátorka Mgr. Martina Dudášová ich vyspovedala zo spomienok na detstvo, kedy ľudové zvyky boli v našich obciach ešte súčasťou bežného života,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska.
Návštevníci si po programe pozreli malú výstavku drevených reliéfov Ladislava Zachara, ktorá značne obohatila toto cyklického podujatie.
M. Ferenczová, GOS Rožňava